A A A K K K
для людей з порушеннями зору
ОПОРНИЙ ЗАКЛАД ОСВІТИ «ПРИЧОРНОМОРСЬКИЙ ЛІЦЕЙ" ВИЗИРСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ОДЕСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

9 вересня 2024 відбулася річниця з дня народження Івана Котляревського 255 років.

Дата: 09.09.2024 12:22
Кількість переглядів: 38

Фото без опису

Ось 10 цікавих фактів з його життя:

1. Імператор Олександр I зберігав "Енеїду" з автографом Котляревського. А примірник твору також був в особистій бібліотеці Наполеона I Бонапарта.

2. З 1796-го до 1808-го року Котляревський перебував на військовій службі. Брав участь у задунайському поході російської армії під час російсько-турецької війни. Отримав чин капітана та орден святої Анни за виявлену хоробрість у боях та виконання дипломатичних доручень.

3. За наказом князя Якова Лобанова-Ростовського 1812-го року офіцер Котляревський сформував 5-й Український кінний козачий полк. Із завданням він впорався за три тижні

4. 1816-го Котляревського призначили директором Полтавського театру. Він близько товаришував з актором-кріпаком Михайлом Щепкіним, який виступав у складі трупи Штейна, що гастролювала у Полтаві. Згодом допоміг викупити актора з кріпацтва.

5. 1819-го Іван Котляревський написав для полтавського театру п'єсу "Наталка Полтавка" і водевіль "Москаль-чарівник", які стали основою нової української драматургії. А Микола Лисенко створив оперу "Наталка-Полтавка".

6. Під час походу Наполеона І Бонапарта сформував на Полтавщині 5 український козацький полк.

7. Мав єдине і до того ж нещасливе кохання. Вчителюючи у поміщика в Золотоноші, Іван закохався у вродливу дівчину-кріпачку Марію Семикон, покоївку. Між Іваном і Марією спалахнуло палке почуття, юнак попросив благословіння у господаря. Але виявилось, що Марія вже «обіцяна» якомусь багатому вдівцю.

Іван з болем у серці залишив дівчину і перед її весіллям передав через служницю листа з проханням писати хоча б зрідка, до якого додав золоту каблучку. Відповіді, на жаль, не дочекався…

8. Українська поема мала шалений успіх. Це був, що називається, бестселер. Книжка швидко стала бібліографічною рідкістю. Подейкують, вона була у бібліотеці майбутнього царя Миколи І що замовив собі аж два примірники

9. Котляревський був масоном. Зокрема, членом полтавської масонської ложі «Любов до істини», яку пізніше розпустили за наказом царя. У ній Котляревський виконував роль витія (оратора). Загалом масонство було дуже поширеним серед свідомих українців того часу – наприклад, масонами були Михайло Грушевський і Симон Петлюра.

Масони не виступали проти влади, а намагалися гармонізувати світ за допомогою знань, були релігійними, й водночас свято вірили в науку.

10. Помер Іван Котляревський 10 листопада 1838-го року. Прямих нащадків він не залишив. Незадовго до смерті письменник відпустив на волю шістьох кріпаків. А дім у Полтаві на Івановій горі заповів своїй економці – унтерофіцерський вдові Мотрі Векливечивій.

Фото без описуФото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень