День Державного Прапора України!
Напередодні Дня Незалежності, 23 серпня, українці щороку відзначають День Державного Прапора України. Це свято вшанування одного з офіційних державних символів.
Історія Дня Державного Прапора України
Спочатку День Державного Прапора святкували тільки в столиці. Кияни відзначали його 24 липня, адже саме цього дня 1990 року синьо-жовтий стяг уперше замайорів над Київською міською адміністрацією. Загальнодержавним він став у 2004 році, коли Президент Леонід Кучма підписав указ № 987/2004 «Про День Державного Прапора України», згідно з яким це свято тепер відзначають щороку 23 серпня. У 2009 році Президент Віктор Ющенко вніс зміни в цей указ, офіційно заснувавши церемонію підняття державного прапора по всій країні під час державних свят і заходів.
Уперше синьо-жовтий прапор у його сучасному вигляді було публічно зафіксовано 25 червня 1848 року, коли українці Королівства Галичини і Володимерії підняли його над Львівською ратушею як національний. Однак поєднання цих кольорів у геральдиці простежується на українських землях ще з княжих часів. Зокрема на гербі Руського королівства (Галицько-Волинського князівства) ХІІ—XIV століть, гербах руських земель, князів, шляхти і міст середньовіччя і нового часу. Пізніше синьо-жовтими були багато корогов Війська Запорізького та козацьких полків. Статусу державного цей біколор набув у 1917 році, коли став прапором УНР, у 1938—1939 роках — прапором Карпатської України, у 1941 — прапором Української Держави. У радянські часи за його використання карали позбавленням волі. Та незважаючи на це він став символом боротьби за незалежність України, і саме синьо-жовте знамено внесли під купол будівлі парламенту напередодні її проголошення — 23 серпня. 18 вересня 1991 року Президія Верховної Ради України юридично закріпила за синьо-жовтим біколором статус офіційного прапора України.
Значення кольорів прапора України
Згідно з Конституцією, український прапор — це прямокутне полотно з двох горизонтальних смуг однакового розміру синього і жовтого кольорів. Співвідношення ширини прапора до його довжини 2:3.
Згідно з поширеним тлумаченням синій колір символізує ясне небо, а жовтий — стиглі пшеничні поля. Саме це пояснення сприяло популяризації прапора у Придніпров’ї на початку XX століття. Однак існують також інші трактування колірної гами українського прапора.
Після анексії Кримського півострова та початку бойових дій на Донбасі прапор України набув особливого значення.
Починаючи з літа 2014 року, підняття синьо-жовтого прапора в населених пунктах Донеччини та Луганщини часто символізувало не лише звільнення від терористів, а й данину поваги загиблим українським військовим.
Український прапор брали із собою кіборги – захисники Донецького аеропорту. Терористи змогли скинути синьо-жовте полотно лише після повного знищення будівлі аеропорту, оборону якого українські війська тримали 242 дні.
Над Кримом декілька разів на рік запускають великі прапори України, які за допомогою спецтехніки пролітають над окупованими містами.
У День прапора України варто задуматися про важливість цього потужного символу, адже під його кольорами виростали покоління українців, за нього гинули герої і, на жаль, продовжують гинути після повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого 2022 року.
Сьогодні о 9.00 президент Володимир Зеленський узяв участь в урочистій церемонії підняття Державного Прапора України.
У промові глава держави зауважив, що напередодні Дня Незалежності ми віддаємо шану одному з найголовніших символів України, наголосивши, що ми ніколи не визнаємо чужих кольорів на своїй землі і завжди готові захистити свій синьо-жовтий стяг.